Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svobodní nesmí podlehnout tokání modrého ptáka Loskutáka

5. 12. 2013 21:22:00
S blížícím se kongresem ODS, čím dál více zaznívají názory , na jejich možnou spolupráci se stranou Svobodných Občanů. Udělejme si nejprve krátkou rekapitulaci toho, kdo že jsou Svobodní, jakým politickým proudem směřují a proč by podle mě, byla jakákoliv předvolební spolupráce s ODS, jako metaforické - čištění zubů brokovnicí alá Kurt Cobain.

Strana Svobodných Občanů , zkráceně Svobodní je českou, liberálně konzervativní pravicovou stranou.

Založenou v roce 2009 Petrem Machem a spoluzakladateli: Jaroslavem Bachorou, Jiřím T Paynem, Miloslavem Bednářem

Svobodní prosazují zákon o vyrovnaném rozpočtu, snižování daní a byrokracie. Po vzoru Švýcarské konfederace prosazují jeden z prvků přímé demokracie- konkrétně lidové veto. Odmítají přijetí eura a rádi by vyvolali referendum o výměně Evropské unie za Evropské sdružení volného obchodu. Nutno podotknout, při zachování všech výhod, které nám zajištují uplně jiné smlouvy s Evropskými státy, jako je volný pohyb zboží a osob.

Narozdíl od Svobodných, kteří hlásají dokola to samé a hájí principy pravicové politiky, ODS se stala pro svého voliče stranou nečitelnou a labilní, která nám poslední roky názorně předvádí, že pro zachování ministerských postů, neváhá střílet branky do vlastní sítě. Stranou, kterou nezajímají její voliči, pro které má dělat pravicovou politiku. Stranou která hájí jen a pouze zájmy úzkých elit, napojených na nejužší vedení. Stranou která vyměnila principy pravicové politiky za jakýsi mix politiky pravolevé a ve své schizofrenii, místy až socialistické.

Nemůžeme se proto divit, že skutečně pravicový volič prchá od ODS, směrem ke Svobodným. Svobodní se sice do pralamentu nedostali, ale přihlédneme-li k okolnostem, jako byl soustavný nezájem médií a velikosti rozpočtu se kterým Svobodní operovali, lze považovat jejich 2,5% za solidní výsledek. A každým dnem, kdy lidé objevují Svobodné, o kterých do nedávna neslyšeli, se jejich voličská základna rozšiřuje.

Není proto s podivem, že sílící tendence Svobodných, zaregistrvalo ne-málo vysokých představitelů ODS.

Kteří udělají vše proto, aby vzkřísili pomyslnný klan modrého Loskutáka zamávali křídly a vyletěli zpět, směrem vzhůru, směrem k politickým výšinám.

V médiích, čím dál častěji slýchávám tokání, těchto vykutálených Loskutáků. Zejména pak, senátor Jaroslav Kubera, který má názorově jako jeden z mála členů ODS ke Svobodným opravdu blízko. Senátor Kubera, se nechal slyšet, že by bylo dobré, kdyby předseda Strany Svobodných Občanů, Pter Mach přešel od Svobodných zpět k ODS. Vyslal tím jasné politické gesto, kterým se snaží oslabit pozici Svobodných tím, že je připraví o jejich nejvyšší ikonu a mediálně nejznámější osobu. Nemyslím, že by strana stála a padala s panem Machem. Svobodní mají ve svých řadách několik racionálně a konzistentně uvažujících členů. Členů inteligentních a politicky zkušených. Oslabení by to však bylo natolik citelné, že by to stranu posunulo o pět kroků vzad. A to nemluvím o tom, že by odchod Petra Macha mohl spustit lavinový efekt, kdy by se jádro Svobodných štěpilo a nedej bože rozpadlo.

Petr Mach se naštěstí nikam nechystá a s pravděpodobností jako že zítra výjde slunce, bude opět zvolen předsedou Svobodných. Naopak, moudře a mazaně glosoval panu senátorovi zpět, že to on by měl přejít ke Svobodným. A má pravdu. ODS je umírající, po dechu lapající torzo čehosi, co s největší pravděpodobností zamává šátečkem na rozloučenou.

Svobodní si nemohou dovolit, aby byli spojováni se všemi špatnostmi, jdoucí na vrub ODS. Potom by jim nepomohl, ani sebelepší volební program. Nemohou si dovolit, ani hledat programové průniky.Pokud by se vůbec nějaké našly. Jaký by potom byl důvod, volit Svobodné a ne ODS? ODS, svou šanci konat v zájmu pravicového voliče dostala a selhala. A ne jednou! To právě Svobodní, jsou jakousi nadějí na změnu. Držet se co nejdál od ODS je v jejich zájmu!

Je potřeba, aby Petr Mach a každý člen Svobodných od shora dolů, pokračoval v mravenčí práci, která jim přináší kýžené ovoce. Nenechat se zlákat ohlasy a výkřiky členů ODS, kteří stojí jak liška, v jedné známé bajce pod stromem, která čeká na to až se pyšná vrána pokusí zazpívat, aby získala sýr.

Naopak, musí šikovnými politickými tahy využít přicházející situaci, v podobě kongresu ODS ve svůj prospěch. Čím více se blíží kongres ODS, tím více se mluví o Svobodných. Tím více voličů ODS, se teprve dozvídá o existenci strany. Svobodní mají velikou šanci vytěžit maximum politického kapitálu

Jakékoliv spojení s ODS, by bylo politickou sebevraždou. Čištění zubů brokovnicí alá Kurt Cobain

Autor: Zdeněk Zajíček | čtvrtek 5.12.2013 21:22 | karma článku: 27.99 | přečteno: 1216x

Další články blogera

Zdeněk Zajíček

Proč je přerozdělování imigrantů pomocí kvót nebezpečím pro Českou republiku a nejen pro ni?

V úterý 8.9.2015 se konala v Evropském parlamentu debata, na téma uprchlické krize. Která mě definitivně utvrdila v tom, že kvóty na imigranty vnucované Evropskou unií, je třeba odmítnout za každou cenu.

8.9.2015 v 23:44 | Karma článku: 30.43 | Přečteno: 769 | Diskuse

Zdeněk Zajíček

Charlie Hebdo? Dost možná Marxistický, levičácký škvár.

Jen co se vyjádřil pan Matějka o tom, že není Charlie, najednou není Charlie nikdo. Jeho článek probral z hysterie kolem časopisu Charlie Hebdo celou řadu blogerů, kteří se také necítí být Charliem. A nutno podotknout, že každý pro to má své vlastní důvody.

15.1.2015 v 20:28 | Karma článku: 21.82 | Přečteno: 1140 | Diskuse

Zdeněk Zajíček

Útočníci z Francie si zaslouží "dostat šanci"

Útočníci z Francie si zaslouží "Dostat šanci", hájit se před Islámským právem a dostat žulovou kostkou do hlavy. Krutost,barbarství,beznaděj, ohrožení hodnot, na kterých byla evropa vystavěna. Horko těžko se hledá jedno slovo, které by dostatečně charakterizovalo odporný a zanevřenihodný čin, spáchaný na redakci časopisu Charlie Hebdo.

8.1.2015 v 15:39 | Karma článku: 32.22 | Přečteno: 2418 | Diskuse

Zdeněk Zajíček

"Soudruh" Babiš opět promluvil.

Je to gigantický střet zájmů, když si politici určují plat. Pronesl v sovislosti s plánovaným růstem platů, samozvaný spasitel Babiš. Národ souhlasně přikyvuje a jak dobytek ve stádu spokojeně přežvykuje trs trávy, který vyprodukoval některý ze spasitelových agropodniků.

2.12.2014 v 16:26 | Karma článku: 30.61 | Přečteno: 2014 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Marek Šnobr

Sever a Jih

Docela nechápavě a s nepokojem sleduji to, co se nyní děje v USA, konkrétně ve státech bývalé jižanské Konfederace. Nejsem profesionální historik, jsem laik, který se zajímá nejen o americké dějiny.

16.8.2017 v 23:10 | Karma článku: 15.34 | Přečteno: 219 | Diskuse

Beata Krusic

Ultralevicová štěkna

Tak jsem si zas dnes přečetla, kdo že to vlastně jako jsem. Díky výroku jednoho prííííma pána- ( viz nadpis blogu) jsem se dnes znovu zamyslela, jak to s tou levicí v sobě opravdu mám.

16.8.2017 v 21:35 | Karma článku: 10.51 | Přečteno: 635 | Diskuse

Zdenek Horner

Ospravedlňují zločiny jedněch zločiny jiných?

Kritika levicového teroru je zcela oprávněná. Je dobrým indikátorem svobody, že se dnes mohou publikovat konkrétní kauzy a tajné provokativní akce komunistické totality.

16.8.2017 v 18:17 | Karma článku: 10.03 | Přečteno: 494 | Diskuse

Kristýna Světlíková

Pojďme, pojďme jako jeden tým, jedna země

Zdravím. Jsem tu, na blogu zpět po pár letech u psaní po několika měsíční odmlce. Tento (ne)článek bude opět, jak jinak, než o politice...

16.8.2017 v 16:48 | Karma článku: 9.99 | Přečteno: 313 | Diskuse

Jan Dvořák

Žádost o vydání zločinců z Agrofertu – předčasně věc veřejná

Padni komu padni - někdo si však zaslouží, aby na něj toho spadlo víc, zdá se.Rameno spravedlnosti sice zapochybovalo apoliticky o bezúhonnosti pravděpodobného vítěze voleb,žádost o vydání však provází mediální politická futráž

16.8.2017 v 16:24 | Karma článku: 22.82 | Přečteno: 602 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1404
Autor se zálibou o psychologii,filosofii,ekonomii a politologii

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.