Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svobodní nebo Úsvit?

29. 01. 2014 2:00:00
Nedávné jmenování Kláry Samkové, jako volebního leadera do Evropských voleb za stranu Úsvit přímé demokracie, vyvolalo bouřlivé reakce Českého internetu. Z reakcích lze dobře vyčíst, že tím kdo by z jmenování Kláry Samkové, mohl v konečném důsledku profitovat, je Strana svobodných občanů. Rád bych se proto pozastavil nad tím, proč z mého pohledu je Strana svobodných občanů lepším řešením než Úsvit přímé demokracie.

Málo čím si mohl Úsvit přímé demokracie a především poslanec Tomio Okamura znepřátelit svůj klan bojovníku za přímou demokracii, jako jmenováním Kláry Samkové na post leadra do nadcházejících voleb do Europarlamentu.

Není příliš velkým tajemstvím, že Poslanec Tomio Okamura rád brnká na protiromskou strunu. Každý kdo hrál na kytaru ale ví, že takové brnknutí na strunu kytary a rozezvučení její sladké melodie není ničím jiným, než kmitání struny sem a tam. To co jde tam, musí jít i zpátky a přesně tak se vrací pomyslná protiromská rétorika Tomio Okamurovi v podobě reakcí na Kláru Samkovou.

Klára Samková je česká advokátka, bojovnice za lidská práva a bývalá členka ODS, či TOP 09. Proslula kauzami, ve kterých obhajovala mačetové útočníky z Nového Boru. Ve stejné kauze se dokonce neštítila i žalovat matku jednoho z poškozených. Proslula i trestním oznámením na kontroverzního rapera Řezníka, nebo rozhovorem poro týdeník Reflex o tom, jak by měli romové dostat vlastní stát. ZDE

Nedivím se proto voličům Úsvitu, kteří se cítí být právem podvedeni. Osobně dokážu Kláru Samkovou uznat z profesního hlediska. Pro její názory, které jsou hrubě v rozporu s mou filosofií, jí však uznat nedovedu a nebylo pro mě překvapením ani to, že jako já to vnímá i celá řada voličů Úsvitu přímé demokracie. Pravda, moje důvody proč je mi Klára Samková hrubě nesympatická jsou diametrálně rozdílné. Jde spíše o sledování vyšších principů, kdy obzvláště trestní oznámení na kontroverzního rapera řezníka vnímám jako snahu o omezení lidských práv svobodně se vyjadřovat.

To však nemění nic na tom, že v očích voličů Úsvitu přímé demokracie je Klára Samková nežádoucí a leckterému při pomyšlení na ní vyskakuje kopřivka. Okamurovo mávání pěstmi k rozvášněným davům a negativní rétorika na adresu politických přeběhlíků a turistů, jako zázrakem pro Kláru Samkovou neplatí! Pro Kláru Samkovou, která byla ještě do nedávna členem TOP 09 a co jiného, než neúspěch v této partaji a vidina teplého, dobře zaplaceného místečka v Europarlamentu mohlo být důvodem k dalšímu přeběhlictví?

Řada voličů Úsvitu pomalu začíná procitat a vnímat Okamurovu politiku dvojího metru. Konečně si začínají pokládat otázky, jak je možné, že Tomio Okamura jednou říká to a vzápětí platí něco jiného. Sen přímé demokracie se pomalu rozplývá.

Z reakcích voličů Úsvitu je však možné vyčíst ještě něco. Tím je to, že v konečném výsledku by z Okamurova přehmatu mohla profitovat Strana Svobodných Občanů

Pár komentářů z profilu Tomia Okamury na facebooku:

Nejen, že Samková je známa za svoje "názory" na romy, ale ještě před chvílí byla členkou TOP09 a její názory na EU jsou právě spíš jako názory TOP, všechno řešit větší a větší integrací a větší a větší ztrátou národní suverenity. Četl jsem, že Úsvit dokonce podporoval referendum o vysoupení z EU, tak jak za vás může kandidovat člověk jako ona ? Ve volbách do europarlamentu jste s ní naprosto nevolitelní a jak to tak vypadá, tak jediný skutečný odpor proti Bruselu je Strana Svobodných občanů. 10 lidem se to líbí.

Pane Okamuro, dekuji ze jste se rozhodl nominovat Kláru samkovou do Euro parlamentu... Je to chytrý politicky krok, jak si získat na stranu media. Teď můžete argumentovat tím, ze opravdu nejste extremista. Skoda jen ze to maximálně ukázalo míru vašeho populismu a ze vám jde jen o to vládnout, protože kdyby ste chtel dostat opravdu hodnotám které hlásáte, nikdy byste ji nominovat nemohl. Takze dekuji ze jste se zničil sám. V těchto volbách pravděpodobně podpořím svobodné občany... 6 lidem se to líb

Nejprve bych se rád pozastavil nad tím, kde voliči Úsvitu přímé demokracie přišli na to, že je Úsvit, či Tomio Okamura v pozici opozice Evropské Unie. Jeho postoj lze vyčíst z rozhovoru a kritice Václava Klause ZDE

Rozhovor je jasným důkazem toho, že jedinou volitelnou stranou, která se od samého počátku straní Evropské Unie jsou Svobodní. Tomio Okamura ani neví, že členství v Schengenském prostoru není závislé na Evropské unii(čímž si kritiku vystoupení v rozhovoru obhajuje) dokonce ani neví, že jeho bájné Švýcarsko je členem Schengenského prostoru a není členem EU. Ale kdo ví, možná si to po přečtení mého blogu uvědomí a zničehonic začne prosazovat vystoupení ČR z Evropské Unie. Konec konců volby do Evropského parlamentu se blíží a slibovat hory doly i s Horáky je pro Tomia Okamuru typické.

Svobodní mají narozdíl od Úsvitu ve svých řadách nemálo odborníků, kteří se problematikou Evropské Unie přímo zabývají.

Petr Mach předseda strany napsal knihu, Jak vystopit z EU.

Vítt Jedlička je předseda reformy.cz o.s a specialista na témata týkající se Evropské Unie

Martina Pánka šéfredaktora časopisu Laissez Faire

a mnoho dalších, kteří se nejprve poperou o přízeň voličů uvnitř strany, v nadcházejících primárkách.

Absence odborníků na Evropská témata uvnitř Úsvitu je tristní. Proto se Úsvit uchyluje k mediálně známým jménům, jako je právě Klára Samková. Třeba že je to v rozporu s tím co strana prosazuje a na jakých principech si zakládá a lákadlo v podobě přímé demokracie není ve volbách do Europarlamentu relevantním tématem.

Pokud chcete i nadále platit korunou Českou. Pokud vám skutečně vadí byrokracie a přerozdělování spojené s Evropskou unií, pak se logicky jeví Svobodní jako vhodnější volbou.

Autor: Zdeněk Zajíček | středa 29.1.2014 2:00 | karma článku: 22.06 | přečteno: 992x

Další články blogera

Zdeněk Zajíček

Proč je přerozdělování imigrantů pomocí kvót nebezpečím pro Českou republiku a nejen pro ni?

V úterý 8.9.2015 se konala v Evropském parlamentu debata, na téma uprchlické krize. Která mě definitivně utvrdila v tom, že kvóty na imigranty vnucované Evropskou unií, je třeba odmítnout za každou cenu.

8.9.2015 v 23:44 | Karma článku: 30.43 | Přečteno: 769 | Diskuse

Zdeněk Zajíček

Charlie Hebdo? Dost možná Marxistický, levičácký škvár.

Jen co se vyjádřil pan Matějka o tom, že není Charlie, najednou není Charlie nikdo. Jeho článek probral z hysterie kolem časopisu Charlie Hebdo celou řadu blogerů, kteří se také necítí být Charliem. A nutno podotknout, že každý pro to má své vlastní důvody.

15.1.2015 v 20:28 | Karma článku: 21.82 | Přečteno: 1140 | Diskuse

Zdeněk Zajíček

Útočníci z Francie si zaslouží "dostat šanci"

Útočníci z Francie si zaslouží "Dostat šanci", hájit se před Islámským právem a dostat žulovou kostkou do hlavy. Krutost,barbarství,beznaděj, ohrožení hodnot, na kterých byla evropa vystavěna. Horko těžko se hledá jedno slovo, které by dostatečně charakterizovalo odporný a zanevřenihodný čin, spáchaný na redakci časopisu Charlie Hebdo.

8.1.2015 v 15:39 | Karma článku: 32.22 | Přečteno: 2418 | Diskuse

Zdeněk Zajíček

"Soudruh" Babiš opět promluvil.

Je to gigantický střet zájmů, když si politici určují plat. Pronesl v sovislosti s plánovaným růstem platů, samozvaný spasitel Babiš. Národ souhlasně přikyvuje a jak dobytek ve stádu spokojeně přežvykuje trs trávy, který vyprodukoval některý ze spasitelových agropodniků.

2.12.2014 v 16:26 | Karma článku: 30.61 | Přečteno: 2014 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Marek Šnobr

Sever a Jih

Docela nechápavě a s nepokojem sleduji to, co se nyní děje v USA, konkrétně ve státech bývalé jižanské Konfederace. Nejsem profesionální historik, jsem laik, který se zajímá nejen o americké dějiny.

16.8.2017 v 23:10 | Karma článku: 15.34 | Přečteno: 219 | Diskuse

Beata Krusic

Ultralevicová štěkna

Tak jsem si zas dnes přečetla, kdo že to vlastně jako jsem. Díky výroku jednoho prííííma pána- ( viz nadpis blogu) jsem se dnes znovu zamyslela, jak to s tou levicí v sobě opravdu mám.

16.8.2017 v 21:35 | Karma článku: 10.51 | Přečteno: 635 | Diskuse

Zdenek Horner

Ospravedlňují zločiny jedněch zločiny jiných?

Kritika levicového teroru je zcela oprávněná. Je dobrým indikátorem svobody, že se dnes mohou publikovat konkrétní kauzy a tajné provokativní akce komunistické totality.

16.8.2017 v 18:17 | Karma článku: 10.03 | Přečteno: 494 | Diskuse

Kristýna Světlíková

Pojďme, pojďme jako jeden tým, jedna země

Zdravím. Jsem tu, na blogu zpět po pár letech u psaní po několika měsíční odmlce. Tento (ne)článek bude opět, jak jinak, než o politice...

16.8.2017 v 16:48 | Karma článku: 9.99 | Přečteno: 313 | Diskuse

Jan Dvořák

Žádost o vydání zločinců z Agrofertu – předčasně věc veřejná

Padni komu padni - někdo si však zaslouží, aby na něj toho spadlo víc, zdá se.Rameno spravedlnosti sice zapochybovalo apoliticky o bezúhonnosti pravděpodobného vítěze voleb,žádost o vydání však provází mediální politická futráž

16.8.2017 v 16:24 | Karma článku: 22.82 | Přečteno: 602 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1404
Autor se zálibou o psychologii,filosofii,ekonomii a politologii

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.